Момчил Неков: Политиката на сближаване и ОСП трябва да останат и след 2020, но е нужен повече синхрон между тях
Общата селскостопанска политика и Политиката на сближаване биват чест обект на критика и предложения за намаляване като част от бюджета на ЕС, особено сега, в контекст на предстоящия Брекзит. Нетният принос на Обединеното кралство се оценява на близо 10 милиарда евро на година, което означава, че бюджетът на ЕС в следващата многогодишна финансова рамка ще бъде със 70 милиарда по-малко. „Селскостопанската политика подпомага производителите, техните обединения и местната администрация, но политиката на сближаване е ключова в изграждането на условия и инфраструктура, с които произведеното може да достига други региони по ефективен начин. Така се повишава и конкурентоспособността на селските региони и единният европейски пазар става реално функциониращ. За това и двете политики трябва да бъдат запазени. Нужен е обаче повече синхрон между тях, както на европейско, така и на национално ниво. Само така може да има реална промяна и повишаване на стандартите в ЕС.“ Така Момчил Неков защити необходимостта от запазване на двете политики пред свои колеги, представители на Европейската комисия и други заинтересовани страни в Брюксел.
И двете политики са национално приоритетни и трябва да бъдат запазени. По линия на общата селскостопанска политика бива изразходван близо 40% от бюджета на ЕС. А политиката на сближаване, известна още като кохезионна политика, се прилага само в европейски региони, в които БВП е под 90% от средното за ЕС. Всички български региони попадат в тази група.
Събитието беше инициирано и организирано от междупарламентарната група в ЕП РУМРА, на която Момчил Неков е заместник-председател с ресор Качествени териториални продукти.