В същото време българското правителство представи искане за нанесени щети от 311,3 милиона евро. В тази връзка искам да попитам Европейската комисия следното:
- Как беше изчислен размерът на средствата, които се предлага да бъдат изплатени на България?
- Има ли щети, които не бяха признати при изчисляването на компенсацията, и какви са причините те да не бъдат признати?
- Осигурено ли е изплащането на тези компенсации, след като бъде завършена законодателната процедура, предвид недостига на средства в европейския бюджет за 2014 г.?
Отговор от комисаря за регионално развитие Корина Крецу:
1. Предложените от Комисията суми по линия на фонд „Солидарност“ са изчислени съгласно установения метод, който се прилага при всеки един случай от създаването на фонда насам. Методът е обяснен на уебсайта на фонд „Солидарност“.
Съгласно метода определянето на размера на помощта се основава на общите преки щети, като се взема предвид относителното благосъстояние на засегнатата държава, както е отразено посредством прага. Прагът представлява определеният в регламента за фонд „Солидарност“ размер на щетите, при който се намесва Фондът в случай на големи бедствия, и е определен на 0,6 % от брутния национален доход (БНД) или 3 млрд. евро по цени от 2011 г., като се прилага по-ниската сума. В случая на България прагът за 2014 г. е 232,502 милиона евро.
За големи бедствия, какъвто е настоящият случай, се прилага прогресивна двуетапна система, като съответната държава получава помощ в размер на 2,5 % за частта от общите преки щети, която е под прага за „голямо бедствие“, и помощ в размер на 6 % за частта от щетите, която е над този праг, като двете суми се събират. При този метод се гарантира, че е взет под внимание относителният капацитет на дадена държава да се справи сама с природното бедствие. Той позволява също така при един и същ размер на щетите сравнително по-бедните държави да получат по-голяма в абсолютно отношение помощ, отколкото по-богатите.
2. Всички преки щети, заявени от България, бяха признати.
3. Сумата ще бъде изплатена веднага щом Съветът и Парламентът предоставят необходимите бюджетни кредити и предназначението на помощта, което предстои да бъде съобщено от българските органи, бъде определено в решение за отпускане на помощ.